Není makléř jako makléř - podle čeho vybrat toho pravého?

17. 04. 2019 10:28:15
Pakliže jste se rozhodli prodat svou nemovitost, čeká vás nelehký úkol. Vybrat realitní kancelář, které prodej svěříte. Ale jak poznat, která je ta pravá? Je lepší velká kancelář, malá rodinná firma nebo dokonce samostatný makléř?

Odpověď vás možná překvapí. Je to v podstatě jedno. Doby, kdy velké sítě měly navrch co se týká možností prezentace a marketingu, jsou ty tam.

Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž

Vzhledem k tomu, že se jedná o službu, není až tak důležité, pro jakou značku kanceláře se rozhodnete. Vyberte si v první řadě konkrétního makléře - člověka. Pak až můžete přihlédnout k tomu, pod jakou firmou pracuje. Právě volba schopného a zkušeného makléře je pro úspěšný prodej a bezpečnost celé transakce klíčová.

Profese realitního makléře je u nás stále volnou živností. Může ji vykonávat téměř každý a je zde poměrně vysoká fluktuace nováčků. Naštěstí není v dnešní době složité zjistit, kdo v oboru začíná a kdo má za sebou už desítky či stovky úspěšně dokončených obchodů. Většina makléřů má vlastní webové stránky, kde o nich klienti mohou zjistit více informací.

Pravděpodobně nebudete chtít svěřit prodej někomu, kdo zobchoduje příležitostně jednu nebo dvě nemovitosti za rok. Vyhledejte makléře, kteří se realitám věnují na plný úvazek. Prověřte, jak dlouho je makléř v tomto oboru, projděte si reference klientů a podívejte se, jakým způsobem prezentuje nejen své zakázky, ale i sám sebe. Mnohé napoví také profily na sociálních sítích.

Vytipujte si dva až tři realitní makléře a domluvte si s nimi osobní schůzku. Zeptejte se na vše, co vás zajímá a co pro vás makléř v rámci provize udělá. Zjistěte, jakou má makléř procentuální úspěšnost prodeje, jak dlouho obvykle trvá prodej nemovitosti stejného typu, jaký je standardní postup, kde všude kromě realitních serverů makléř zakázky prezentuje, jakou navrhuje prodejní strategii, kde budou uloženy finanční prostředky po dobu převodu, zda budete platit nějaké daně, jaké máte jako prodávající povinnosti ze zákona atd. Ptejte se i na věci, které víte. Podle odpovědí poznáte, zda makléř ví, o čem mluví, a jaké má zkušenosti.

Mějte na paměti, že rozsah a kvalita jednotlivých služeb se mohou u různých makléřů velmi lišit a nemusí nutně souviset s výší provize. Je pravda, že kvalitní makléři si za svou práci nechají adekvátně zaplatit, na druhou stranu i průměrný makléř nebo nováček si také řeknou o běžnou provizi. Ta se obvykle pohybuje v rozmezí tří až šesti procent z prodejní ceny nemovitosti.

Při finálním výběru dejte také na osobní sympatie a první dojem. Makléř vás bude zastupovat ve všech jednáních s možnými kupujícími i vy sami s ním budete několik měsíců v úzkém kontaktu. Jistě vám bude příjemnější spolupracovat s člověkem, který vám sedne i v osobní rovině.

Exkluzivita není strašák, ale výhoda

Ti nejlepší makléři pracují jen výhradně/exkluzivně. Tato varianta je výhodná nejen pro makléře, jak se mnozí mylně domnívají, ale především pro prodávající. Makléř má jistotu výdělku, tedy se nebojí do propagace vaší nemovitosti investovat svůj čas i peníze na kvalitní zpracování materiálů jako video, profesionální fotografie, virtuální prohlídka 360°, webové stránky nemovitosti a do marketingu nabídky vč. placených reklamních kampaní.

Další nespornou výhodou je také to, že má kompletní přehled o všech zájemcích. Může tak efektivně s nabídkou pracovat. A co je nejdůležitější – díky exkluzivitě má makléř silnější vyjednávací pozici a může tak lépe hájit vaše zájmy v případě různých požadavků ze strany kupujících. Nemusí jít vždy nutně jen o cenu. Někdy jsou pro prodávající důležitá i další kritéria. Například někteří potřebují v prodávané nemovitosti bydlet ještě nějakou dobu po prodeji apod. S tím vším by vám měl makléř pomoci a najít nejvhodnějšího kupujícího podle vaší aktuální situace a potřeb.

Zvažte, na jakou dobu uzavřete zprostředkovatelskou smlouvu. Pokud se nejedná o specifickou či luxusní nemovitost, doporučuji dva až tři měsíce u bytů, u domů pak tři až šest měsíců. V klidu si celou smlouvu prostudujte a pokud vám není něco jasné, požádejte makléře o vysvětlení. Žádný dokument nepodepisujte ukvapeně nebo pod nátlakem.

S výběrem makléře nespěchejte a věnujte mu potřebnou péči. Zvolíte-li správně, ušetříte si nejen spoustu času a starostí, ale v konečném důsledku i peněz. Zkušený makléř vše potřebné vyřídí za vás a díky svým znalostem a praxi nemovitost pravděpodobně zobchoduje rychleji a za vyšší cenu, než kdybyste ji prodávali svépomocí.

Autor: Lucie Tůmová | středa 17.4.2019 10:28 | karma článku: 7.10 | přečteno: 209x

Další články blogera

Lucie Tůmová

Jak minimalizovat rizika při koupi nemovitosti zatížené exekucí

Aktuálně je u nás vedeno 4,5 milionu exekucí. Z toho více než polovinu tvoří vícečetné exekuce. Proto není divu, že se v nabídce realitních kanceláří stále častěji objevují nemovitosti zatížené exekucí.

26.2.2018 v 6:52 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 369 | Diskuse

Lucie Tůmová

Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti

Příjem z prodeje nemovitosti je příjem jako každý jiný. Je tedy třeba jej zahrnout do daňového přiznání k dani z příjmů a řádně zdanit.

18.8.2017 v 11:00 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 1839 | Diskuse

Lucie Tůmová

Jak se připravit na prodej nemovitosti

Zde je přehled toho nejdůležitějšího, co bystě měli vědět a zajistit si dřív, než svou nemovitost dáte do nabídky.

25.2.2017 v 10:54 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 1082 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Zadlužená generace

Tohle se těžko okecá: Dluhy domácností u bank a družstevních záložen koncem roku 2018 činily 1,65 bilionu korun. Meziročně tak vyskočily skoro o 8 %.

24.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.10 | Přečteno: 13432 | Diskuse

Veronika Charvátová

Sexuální predátoři "V síti"

Děti stráví na internetu v průměru až 2 hodiny denně. Co tam dělají? Jaké nástrahy na ně číhají? Šokující informace, které se podařilo získat během 10 dnů, ti vyrazí dech.

21.5.2019 v 13:13 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 917 | Diskuse

Richard Neugebauer

Právo mít se lépe než v Německu

Jak se zbavit dluhů? Jak zařídit kvalitní potraviny? Jak se mít jako rodič na rodičovské dovolené stejně dobře jako dělník u pásu v Mladé Boleslavi? Čtěte.

21.5.2019 v 8:47 | Karma článku: 37.12 | Přečteno: 2953 | Diskuse

Jan Adamec

Británie na kolenou?

Z článků „nezávislých“ médií si může člověk pomyslet, že Británie je před bankrotem a Angličané už chtějí v EU zůstat, protože zjistili, že „naletěli“. Jaká je ale realita?

20.5.2019 v 18:08 | Karma článku: 31.39 | Přečteno: 1176 | Diskuse

Libor Kovář

Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Pokud hledáte bezpečný přístav pro vaše volné prostředky a zároveň chcete, aby vám výnosy z vaší investice byly vypláceny pravidelně, máte v podstatě jen 3 možnosti. ...

20.5.2019 v 11:13 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 580 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 874

Jako obchodník pracuji téměř 20 let, v realitách působím od začátku roku 2010. V listopadu 2018 jsme s kolegou založili vlastní realitní kancelář Findeo. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuji nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, píšu blog s realitní tématikou, jsem spoluzakladatelkou realitní platformy bezinzerce.cz a podílím se na vzniku dalších projektů.

Pracuji podle motta: Nejlepší reklamou je spokojený klient.

www.lucietumova.cz

Najdete na iDNES.cz